درک تفاوت بواسیر و شقاق مقعدی

در حالی که ناراحتی در حمام هرگز سرگرم کننده نیست ، همچنین می تواند برای برخی از افراد اجتناب ناپذیر باشد. اما اگر بیش از عجیب و غریب استراحت ناخوشایند حمام را تجربه می کنید ، علائم شما می تواند به چیزی جدی تر اشاره کند.

هنگامی که شروع به توجه به علائم مشکل خود کردید ، چه این ناراحتی دردناک هنگام رفتن به دستشویی باشد یا خون روی دستمال توالت شما ، ممکن است به بواسیر مشکوک شوید.

با این حال ، علائم شما می تواند به مسئله دیگری به نام شقاق مقعد اشاره کند. در حالی که این دو حالت متفاوت هستند ، می توانند علائم مشابهی را نشان دهند. در زیر تفاوت های اصلی بواسیر و شقاق مقعد را بررسی می کنیم.

H:\00Hosseini\00my project\asaltabie.ir\0refrence\شقاق مقعدی\pic\Picosmos_Convert2\2382837.jpg

هموروئید چیست؟

بواسیر زمانی ایجاد می شود که در رگ های اطراف مقعد فشار وارد شود و باعث گسترش و بیرون راندن آنها شود. بواسیر می تواند بسیار دردناک باشد یا به هیچ وجه باعث ایجاد ناراحتی نشود. بواسیر هم در داخل دهانه مقعد یافت می شود و هم از طریق دهانه مقعد به بیرون رانده می شود.

علائم بواسیر عبارتند از:

  • خارش در اطراف مقعد
  • ناراحتی یا درد ، به ویژه هنگام نشستن یا دفع مدفوع
  • خون تازه روی دستمال توالت
  • توده قابل توجهی در نزدیکی مقعد

شقاق مقعدی چیست؟

شقاق مقعد یک پارگی کوچک در نازک، بافت نرم و مرطوب به نام مخاط، که خطوط مقعد خود را است. شقاق مقعدی ممکن است از حرکتی بزرگتر از حد طبیعی روده یا زمانی که فرد دچار یبوست یا اسهال مکرر می شود ، ایجاد شود. این فشار به مقعد می تواند باعث پاره شدن ماهیچه های ناحیه اطراف و در نتیجه شقاق مقعد شود. شقاق مقعدی معمولاً در حین دفع مدفوع باعث درد شدید و خونریزی می شود.

علائم شقاق مقعدی عبارتند از:

اغلب درد شدید هنگام حرکات روده

درد دائمی بعد از حرکات روده

خون قرمز روشن روی مدفوع یا دستمال توالت پس از دفع مدفوع

پاره شدن قابل ملاحظه ای در پوست اطراف مقعد

تفاوت بواسیر و شقاق مقعدی

علائم شقاق مقعد و بواسیر می توانند بسیار مشابه باشند و هر دو باعث درد ، خارش و خونریزی شوند. با توجه به آنچه گفته شد ، چند روش برای تمایز بین شرایط وجود دارد! بزرگترین راه تشخیص مشکل ناشی از بواسیر یا شقاق مقعد ، بررسی وجود برآمدگی خارجی در اطراف مقعد است.

اگر می توانید چیزی را احساس کنید ، به احتمال زیاد از بواسیر رنج می برید. اگر علائم سختی را تجربه می کنید اما از بیرون به چیزی توجه نمی کنید ، به احتمال زیاد با شقاق مقعد (یا بواسیر داخلی شدید) روبرو هستید.

درمان شقاق مقعد در مقابل درمان هموروئید

تفاوت بزرگ دیگر بین این دو حالت نحوه برخورد آنهاست. اکثر موارد شقاق مقعد نیازی به جراحی ندارند و معمولاً با تغییر شیوه زندگی قابل درمان هستند ، در حالی که بواسیر اغلب نیاز به یک روش غیر تهاجمی یا درمان دارویی دارد یا اینکه با درمان شقاق مقعدی با عسل قابل درمان خواهد بود

ساده ترین راه برای تعیین اینکه آیا دچار بواسیر یا شقاق مقعد هستید این است که از عسل طبیعی و خام استفاده کنید

مقاله خوبی در سایت msdmanuals وجود دارد میتوانید مطالعه کنید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 − دو =